Çeşme Tatil Fırsatları
A+ A A-

Bizanslılardan Osmanlı’ya Çeşme Tarihi

Çeşme Tarihi

Çeşme’nin tarihi,  milattan önce binlerce yıl öncesine dayanan olaylar ve savaşlarla başlar. Bölgede bir sürü tarihi yerin ve mekanın yer alması bu yüzdendir. Çeşme tarihi Türklerin Anadolu’ya hakim olmasıyla birlikte kısa sürede Türk tarihindeki yerini alır. Daha sonra bir ara Bizans egemenliği altına da giren bu deniz şehri, coğrafi konumu nedeniyle kısa zaman sonra padişah Yıldırım Beyazıt, bölgeyi fethederek 1422 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na katılmış ve deniz ticareti git gide gelişmiştir.

Çeşme Yakın Tarihi

Osmanlının son zamanlarında Yunanlıların eline geçen bölge, Kurtuluş Savaşı sırasında 1922’de düşman işgalinden kurtarılıp tekrardan vatan topraklarımıza dahil edilmiştir.

Cumhuriyet Döneminden Sonra Çeşme

Cumhuriyet döneminden sonra da Çeşme yavaş yavaş sayfiye kasabası olma özelliğini kazanıp, balıkçılığın ön planda olduğu bir yerleşimken, ilçenin doğal güzellikleriyle, tarihi ve turistik yerleri herkes tarafından keşfedilip, 80’li yıllarla birlikte turizme açılmaya başlamış, 90’lı yıllarda önemli sayıda turist çeken uluslararası belde haline gelmiştir.

Çeşme’nin her biri birbirinden güzel koylarının da bilinmeye başlanmasıyla, son yıllarda otel ve konaklama alternatifleri son derece artmış ve gelişmiş, böylece ülkemizin ve yabancı turistlerin en gözde tatil yöresinden biri olmayı başarmıştır.

Çeşme Tarihi Yerler

Çeşme Tarihi YerlerÇeşme Kalesi: 1508 yılında II. Beyazıt tarafından yapı, nice savaşlar görerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Yapılış amacı ise ticaret ve savaş gemilerini kötü hava koşullarına ve düşman saldırılarına karşı korumaktı.

Müze: Kalenin girişinde bulunan, müze 50 yıldır ziyaretçilere açıktır.

Germiyan Köyü: bölgenin en eski yerleşim alanlarındandır. Osmanlı esintileri taşıyan tipik bir Ege köyüdür ve doğallığını koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Kervansaray: Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529’da iki katlı olarak yaptırdığı kervansaray, Osmanlı döneminden izleri sergiler.

Erythrai Antik Kenti: Ildır’da bulunan antik kalıntılar olan bu kentin geçmişi, milattan önce 3000 yılına dayanmaktadır.

Çeşme’nin Gözbebeği Alaçatı

Ünlü Alaçatı’da Çeşme ilçesine bağlıdır. Tatilinizin en azından bir gününü ayırmanızı tavsiye ederiz. Meşhur tarihi yel değirmenlerini, Dutlu kahveyi, Taş evlerini ve ünlü meydanını gezin. Zamanınız ve merakınız varsa Rüzgar sörfünü de mutlaka denemelisiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Alanya

Alanya

Akdeniz sahilleri deyince akla gelen ilk yerlerin başında olan Alanya, uzun sahilleriyle her yaz oldukça...

Altınoluk

Altınoluk

Altınoluk, ülkemizin kuzey ege diye tabir edilen konumunda, Edremit Körfezi içinde yer alan...

Tüm tatil bölgeleri »

ÇEŞME TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı: Bu site Çeşme'yi tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. cesmeoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
  طراحی سایتسئو سایتمیزبانی وبسرور مجازیهاست پربازدید